Elektromobiliai, įkrovimo stotelės, prekyba
 
 

Ar sutaupysiu? - važiavimo kaina, laisvė ir galimybė rinktis

Remiantis paprastais skaičiavimais (pagal šios dienos elektros kainos tarifą) bei realiais pavyzdžiais, riedančiais Lietuvos miestų gatvėse, galima vertinti ir įvardinti ir važinėjimo elektromobiliu „kuro sąnaudas“ arba tiksliau - išlaidas už elektros energiją (kWh), atsirandančias tik elektromobilio įkrovos metu. Kadangi degalinių tinklo paslaugos, važinėjant elektriniu automobiliu, nebeaktualios ir ten siūlome užsukti esant reikalui pasipildyti orą padangose, išgerti karštos kavos, pailsėti.

Tad kiek gi kainuoja važinėti elektromobiliu ir kodėl kalbama, kad elektrinis variklis paprasčiausiai taupo Jūsų pinigus? Ir, beje, tai ne tuščios kalbos...
Visi gerai žinome, kiek tenka sumokėti už tai, kad pritrūkus kuro automobilyje, jo reikia pasipildyti. Jau nekalbant apie tuos automobilius, kurie ekonomiškumu nelabai gali pasigirti. Nereikia nei skaičiuoti, viską pasako faktas, kad populiariausių degalų kaina šalyje jau senai perkopė 4 litus už litrą.

O dabar akimirkai įsivaizduokite, kad galite dėl to nebesukti sau galvos...


Rezultatai rodo, kad ELEKTROMOBILIS 100 kilometrų gali nuvažiuoti vos už 3-9 Lt (priklausomai nuo modelio). Kitaip tariant tai reiškia, kad šiuo efektyviu ir tuo pačiu ekologišku automobiliu nuvažiuosite šimtą kilometrų, o Jums tai kainuos ne daugiau kaip 10 litų. Ir tai yra kaina, jei savąjį elektromobilį įkrovinėsite namuose (iš įprasto 220 V tinklo). Vis daugiau kalbama apie elektromobilių infrastruktūrą Lietuvoje ir viešuosius elektromobilių įkrovos punktus, kas reiškia, kad tokiose vietose įkrauti savo transporto priemonę galėsite ir nemokamai (finansuojama „žaliojo“ transporto populiarinimo arba marketingo tikslais). Kita, galimai nusimatanti privilegija - nemokamas stovėjimas arba net stovėjimas įprastai draudžiamose vietose.

Dar kartą prisiminus dabartines naftos produktų (mums įprasto automobilinio kuro) kainas ir tendenciją joms kilti, nesunku padaryti išvadas, kad elektromobilių savininkai per metus sutaupytų solidžią, dabar degalams išleidžiamą, pinigų sumą. O kaip tai paliestų būtent Jus ir kokios įtakos tai turėtų Jūsų biudžetui, nesunku pasiskaičiuoti savarankiškai. Pakanka įvertinti kokią sumą esate linkęs(usi) skirti įprastiems degalams ir paprasčiausiai palyginti su elektromobilio „važiavimo kaina“. Elementaru, tačiau retas kuris pagalvotume, kad palygine įprasto automobilio ir elektromobilio sąnaudas gausime tokį skirtumą.

Nepaisant to, sau paprieštarausiu pasakydamas, jog manau, kad elektromobilis ŠIAI DIENAI kai kada gali neapsimokėti, ne visiems. Vis dar brangi technologija (elektromobilio komponentai) sudaro didžiausią elektromobilio kainos dalį. O tai, savaime, nulemia, kad nuvažiuoti iki prekybos centro, parsivežti vaiką iš darželio ar paprasčiausiai „pasivažinėti po miestą“ su draugais - pigiau mums įprastu automobiliu. Tai, kad šiai dienai elektromobiliai vis dar brangesni už įprastus automobilius yra vienintelis rimtesnis elektromobilių skeptikų argumentas. Tenka sutikti - teisingas. Todėl nusipirkti pigesnį automobilį, nepaisant didesnių išlaikymo kaštu, trumpalaikėje perspektyvoje yra gerokai pigiau.
Kita vertus, nereikia spėlioti, kad pataikyti jog nemažai žmonių transporto priemonė yra neatsiejama gyvenimo dalis ir net būtinybė. Kuomet įprastas automobilis, jį prižiūrint, pareikalauja reguliarių išlaidų. Ir jei jums kasdien tenka pervažiuoti „puse miesto“ važiuojant į darbą, grįžtant užstrigti eismo kamščiuose arba dėl kitų priežasčių - pomėgių „išdeginti“ daugiau degalų - elektromobilis galėtų būti efektyvi investicija į patikimumą ir sprendimas siekiant efektyviai sumažinti transporto išlaidas. Ilgam.

Dar drąsiau galima būtų kalbėti apie elektrinį transportą verslui, kadangi elektromobilio kuriama nauda labiausiai atsiskleidžia tokį transportą išnaudojant maksimaliai - per dieną pravažiuojant kiek įmanoma daugiau kilometrų. Tokiais atvėjais galima kalbėti ir apie aiškų atsipirkimą, vienerių metų ar pan. laikotarpyje.

N. R.
2011-03-14